(Bratislava, 17. marca 2024) – Na dnešnom republikovom kongrese si strana MODRÍ – ES zvolila nové vedenie. Delegáti strany rozhodli, že predsedom strany bude Ľuboš Schwarzbacher. Za podpredsedov boli zvolení Jana Ambrošová, Jana Šoková a Andrej Aleksiev. Mikuláš Dzurinda sa o post predsedu neuchádzal. Zostal členom predsedníctva a stal sa predsedom programovej rady strany. Strana zároveň spúšťa petíciu a vyzýva Prezidentku SR Zuzanu Čaputovú, aby odňala vláde poverenie výkonu zahraničnej politiky.

 

“Dnešný svet patrí mladým. Som rád, že má strana MODRÍ – ES mladých, odhodlaných a už teraz úspešných odborníkov. Za uplynulý rok si všetci z nich prešli koncentrovanou lekciou politiky. Som presvedčený, že sú pripravení prevziať vedenie strany a ponúkať politiku umiernenú a kompetentnú. Zo svojej novej pozície predsedu programovej rady im budem rád nápomocný”, povedal Mikuláš Dzurinda.

 

Delegáti kongresu taktiež schválili generálnu líniu politiky strany, ktorá ponúka reformnú politiku za účelom čo najefektívnejšieho využitia potenciálu Slovenska. Záujmom strany je, aby sa Slovensko opäť zaradilo medzi úspešné krajiny so stabilnou vládou a zodpovedným hospodárením.

 

Ako strana sa chceme podieľať na opozičnej politike a prinášať pravidelne komentáre, alternatívne riešenia či opozičné názory voči súčasnej vláde a jej návrhom. Chceme sa sústrediť najmä na ekonomiku, školstvo, zdravotníctvo a zahraničnú politiku. Mojím cieľom je vybudovať silnú stranícku základňu, ktorá ponúkne adekvátnu alternatívu pravicovému voličovi nielen v Bratislave, ale najmä v regiónoch, ktoré sú momentálne zanedbávané,” povedal nový predseda strany MODRÍ – ES, Ľuboš Schwarzbacher.

 

Strana zároveň spúšťa petíciu na odobranie poverenia výkonom zahraničnej politiky vláde SR. Podľa Ústavy totiž navonok zastupuje Slovenskú republiku Prezident SR na základe Článku 102. Ten len preniesol tieto kompetencie na vládu. “Máme za to, že je najvyšší čas, aby Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová odňala toto poverenie vláde, kým tá nenapácha obrovské reputačné škody Slovensku. Stretnutie ministra zahraničných vecí Juraja Blanára so Sergejom Lavrovom, pozastavenie medzivládnych konzultácií s Českou republikou, nedôvera francúzskeho prezidenta Emanuela Macrona voči Robertovi Ficovi – to sú len udalosti ostatných týždňov a tie nás nemôžu nechať pokojne sa prizerať, kam túto krajinu populisti a prokremeľskí politici ťahajú”, uviedol po Republikovom kongrese Schwarzbacher.

 

“Vláda útočí na viaceré demokratické inštitúcie štátu. Tieto inštitúcie by sa mali nielen brániť, ale aj aktívne konať tam, kde na to majú kompetencie. A to tak, aby škody páchané vládou minimalizovali. Prezidentka SR Zuzana Čaputová má príležitosť nahradiť predsedu vlády Róberta Fica už na nadchádzajúcom samite EÚ budúci týždeň. Mala by to urobiť”, dodal Mikuláš Dzurinda.

 

 

Strana Modrí – ES je slovenská mimoparlamentná stredopravá politická strana, ktorá bola založená v máji 2023.  Jednou z hlavných priorít strany Modrí – ES je posilnenie dialógu a spolupráce so zvyškom Európy s cieľom zabezpečiť prosperitu, spravodlivosť a slobodu pre všetkých občanov Slovenska. Strana si tiež kladie za cieľ zabezpečiť udržateľný a ekonomicky silný rozvoj Slovenska prostredníctvom inovácií, investícií do vzdelania a zelených technológií.

 

Pre ďalšie informácie o strane Modrí –  ES, jej vízii i lídroch môžete navštíviť oficiálnu webovú stránku strany www.modri.sk prípadne nás konktaktovať emailom na  media@modri.sk